Fotografia FLATLAY – wskazówki dla początkujących

Już kilka lat temu zaobserwowałam pewien ciekawy, fotograficzny trend. Wizualną stronę internetu totalnie zdominowały płaskie zdjęcia. Co ciekawe, wiele osób zakochało się w nich od pierwszego wejrzenia. Ja opierałam się dość długo (jestem ogromną fanką małej głębi ostrości oraz efektu bokeh), ale ostatecznie też złapałam bakcyla. Jeśli korzystasz z Instagrama, na pewno zauważyłaś, że z dnia na dzień coraz więcej osób próbuje swoich sił w układaniu przeróżnych przedmiotów na płaskiej powierzchni i fotografuje je z góry. Gotowa kompozycja uwieczniona z perspektywy lotu ptaka to właśnie fotografia flatlay (flat = płasko, lay = układać, it’s that simple!). Dopóki nie powstanie polski odpowiednik tej nazwy, będę posługiwać się na blogu właśnie tym słowem. No bo jak niby nazwać #flatlay po polsku? #płaskoleż? ;) W tej chwili znajdziesz na Instagramie już prawie 8 milionów takich zdjęć! (i to tylko pod tym jednym hashtagiem). WOW. Ta liczba to sygnał, że jeśli do tej pory nie eksperymentowałaś z #flatlay, to najwyższy czas się przełamać!

 

FOTOGRAFIA FLATLAY – WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

 • obsadź rolę „głównego bohatera” – wybierz przedmiot, który będzie tym najważniejszym w całej kompozycji (może być ich kilka)
 • przygotuj bohaterów drugoplanowych – dodatki, które wzbogacą kadr i pomogą opowiedzieć jakąś historię
 • doceń minimalizm: im więcej przedmiotów, tym trudniej nad nimi zapanować, więc na początek staraj się ograniczyć ich liczbę, a z biegiem czasu, dokładaj kolejne elementy
 • znajdź najlepsze światło: blisko okna, na balkonie lub tarasie –  w miarę możliwości fotografuj w dzień
 • wybierz tło: może to być biała kartka papieru, koc, prześcieradło, panele, tło fotograficzne lub jakakolwiek ciekawa (ale dość neutralna) powierzchnia, którą masz pod ręką
 • fotografuj w pomieszczeniu, które ma neutralne kolory ścian (najlepszy jest biały lub jasnoszary), aby uniknąć przekłamania kolorów na zdjęciu
 • zdecyduj się na paletę barw – staraj się ograniczyć ilość kolorów do dwóch (+ biały, szary i czarny)
 • korzystaj z reguły trójpodziału kadru i włącz linie siatki (w telefonie lub aparacie) – umieść bohaterów w miejscach przecięcia linii (w mocnych punktach kadru)
 • nie używaj lampy błyskowej – jeśli jest zbyt ciemno, spróbuj odbić światło za pomocą blendy lub innej białej powierzchni
 • zamiast wspinać się na palce (jak ja) stań na krześle lub drabince
 • najlepsza ogniskowa do #flatlay mieści się w przedziale między 35-50mm
 • baw się przysłoną: jeśli chcesz, aby wszystkie przedmioty były ostre, użyj wyższych wartości przysłony (f.3,5 i więcej)
 • pamiętaj, że każde zdjęcie można poprawić w programie do obróbki graficznej
 • baw się dobrze! :)

Czy wiesz, że pierwsze zdjęcie w stylu #flatlay powstało w 1987 roku? Uznam to za dobry znak, bo to również mój rok urodzenia! Tutaj poznasz tę krótką historię.

 

kurs fotografii flatlay

FOTOGRAFIA FLATLAY – INSPIRACJE:

Podrzucam kilka moich ulubionych instagramowych kont, obfitujących w zdjęcia z perspektywy lotu ptaka. Samo przeglądanie tego typu fotografii, uruchamia spore pokłady twórcze i motywuje do eksperymentowania z własnymi pomysłami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na samym początku przygody z #flatlay, próbowała uzyskać podobne efekty, jak na fotografiach, które się Tobie spodobały. Ćwiczenia są kluczem do sukcesu!

Będzie mi bardzo miło, jeśli zajrzysz również do mnie na instagram FotoDoKwadratu. A jeśli chcesz nauczyć się jak robić zdjęcia flatlay, kliknij w baner poniżej i zapoznaj się z moim kursem online :)

Chcesz nauczyć się krok po kroku jak zrobić takie zdjęcia?  KLIKNIJ TUTAJ!

 

Następny wpisJak zrobić STOP MOTION? Animacja poklatkowa krok po kroku