Dlaczego Twój biznes potrzebuje zdjęć flatlay?

Dlaczego Twój biznes potrzebuje zdjęć flatlay?

22 kwietnia 2020

Dlaczego Twój biznes potrzebuje zdjęć flatlay?

Być może zastanawiasz się, co to właściwie jest ten flatlay?! Zdjęcie flatlay to kompozycja różnych przedmiotów, ułożonych na płaskiej powierzchni, sfotografowana z góry, z tak zwanej „perspektywy lotu ptaka”. Płaskoleże (tak nazwałam je po polsku) są połączeniem fotografii produktowej i lifestyle’owej, dlatego stały się o wiele bardziej interesującym sposobem na pokazywanie produktów niż tradycyjne, proste zdjęcia produktowe, tworzone w namiotach bezcieniowych. W fotografii flatlay możesz nadać swoim produktom szerszy kontekst, a nawet pokazać je w użyciu. Klienci bardzo lubią i doceniają tego typu zdjęcia, ponieważ pomagają wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało ich życie, gdy staną się posiadaczami przedmiotów przedstawionych na fotografiach. Dobre zdjęcia flatlay potrafią opowiadać historie. Nasz mózg dużo szybciej przetwarza informacje wizualne i łatwiej je zapamiętuje. Dlatego są one tak ważne w Twoim biznesie, prawdopodobnie nawet ważniejsze niż słowa. Klienci w internecie kupują oczami. Dobrze o tym wiedzą i w największym stopniu wykorzystują to influencerzy, którzy współpracują z różnymi markami, dyskretnie lokując najróżniejsze produkty na fotografiach, przedstawiających ich styl życia. W mediach społecznościowych szczególnie na Instagramie i Pintereście również królują zdjęcia w stylu flatlay. Dlaczego? Moim zdaniem dlatego, że wcale nie trzeba być profesjonalnym fotografem, ani posiadać profesjonalnego sprzętu. Ta technika fotografowania jest dość łatwa do opanowania, nawet przez amatorów. Wszystko czego potrzebujesz, prawdopodobnie masz już w domu (podstawowe zasady jak robić zdjęcia flatlay, znajdziesz w tym wpisie: kliknij tutaj).

 

Zobacz przykładowe zdjęcia flatlay, które stworzyłam dla różnych firm na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Jakie są główne zastosowania i zalety zdjęć flatlay?

  • urozmaicasz swój sklep internetowy, stronę www, ebooka, bloga i media społecznościowe
  • przyciągasz wzrok i zatrzymujesz klienta na dłużej
  • pokazujesz swój produkt / biznes z zupełnie nowej perspektywy
  • dzięki przemyślanym kompozycjom możesz opowiadać ciekawe historie na temat swojej pracy lub produktu
  • tworzysz z nich ciekawe grafiki promocyjne, dodając tekst, logo, cytaty, itp.
  • z jednej kompozycji flatlay możesz wykadrować kilka lub nawet kilkanaście różnych ujęć (jeśli nie wierzysz, zajrzyj do wpisu: tutaj)
  • kulisy sesji zdjęciowej świetnie sprawdzają się jako kontent, np. na InstaStories (oraz w innych mediach)

To tylko część argumentów przemawiających na korzyść zdjęć flatlay. Mam nadzieję, że wkrótce dopiszesz do tej listy swoje własne! :) Tymczasem zobacz, w jaki sposób przedsiębiorcze kobiety wykorzystują zdjęcia flatlay w swoich biznesach:

 

Skąd brać zdjęcia flatlay?

Skoro ustaliłyśmy już, że Twój biznes potrzebuje zdjęć flatlay, zastanówmy się, w jaki sposób możesz je pozyskać. Masz przynajmniej trzy opcje.

Jeśli masz opanowaną obsługę aparatu, znasz zasady kompozycji, posiadasz już tła i rekwizyty, to piękne zdjęcia możesz wykonać samodzielnie. Ale nawet jeśli jeszcze nie zdobyłaś fotograficznych umiejętności i nie posiadasz super sprzętu, a jedynie smartfon, to również możesz zacząć robić takie zdjęcia. W moim kursie fotografii flatlay, przeprowadzę Cię przez cały proces: od stworzenia domowego studio, przez zasady kompozycji, aż po obróbkę w darmowych i płatnych programach graficznych.

Jeśli jednak nie potrafisz lub nie masz czasu fotografować, proponuję skorzystać z dostępnych w internecie, darmowych lub płatnych banków zdjęć. Gdy twój budżet jest ograniczony, zacznij od poszukiwania fotografii, posiadających licencję PD (Public Domain – są to dzieła, których prawa autorskie wygasły) lub licencję CC0 (Creative Commons Zero – czyli takich, które zostały przekazane przez autorów do domeny publicznej). Na tej stronie możesz od razu pobrać darmową paczkę zdjęć, którą przygotowałam specjalnie dla Ciebie. Istnieją również płatne banki zdjęć, posiadające większe zasoby fotograficzne (często dużo lepszej jakości niż te darmowe).  Przed zakupem koniecznie zapoznaj się z licencją. Znajdziesz w niej informacje, w jaki sposób korzystać ze zdjęć, aby nie naruszyć praw autorskich. Brzmi groźnie, ale nie ma się czym martwić. W moim banku zdjęć dla przedsiębiorczych kobiet znajdziesz gotowe zestawy kobiecych, biurowych scenek, z których możesz korzystać od razu po zakupie.

Dobrym pomysłem jest też zatrudnienie profesjonalnego fotografa. To droższa opcja, ale zdecydowanie warto ją rozważyć, jeśli pragniesz publikować świetnej jakości obrazy idealnie dopasowane do Twojego bloga lub biznesu. Jeśli zależy Ci na takich fotografiach, zajrzyj na stronę z moją ofertą sesji produktowej.

W skrócie, masz 3 opcje do wyboru:

  1. Fotografować samodzielnie -> KURS FOTOGRAFII FLATLAY
  2. Skorzystać z banku zdjęć -> POBIERZ DARMOWY ZESTAW ZDJĘĆ
  3. Zatrudnić profesjonalnego fotografa -> ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ SESJI PRODUKTOWEJ

Podsumowując:

Zdjęcia flatlay są wdzięcznym uzupełnieniem artykułów na blogu, grafik promocyjnych, wpisów w mediach społecznościowych. W ciekawy, nietypowy sposób urozmaicają tekst, ponieważ pokazują czytelnikowi inną, niecodzienną perspektywę. Jak już wiesz, jeśli prowadzisz własną firmę, tworzenie i publikowanie zdjęć flatlay może przynieść Ci wiele korzyści. Płaskoleże mają mnóstwo różnych zastosowań w biznesie, a ponadto są wykonalne nawet dla osoby, która nie posiada profesjonalnego sprzętu foto. Przez ostatni rok nauczyłam już ponad 100 kobiet, jak robić takie zdjęcia (ich efekty możesz zobaczyć na stronie kursu). Jeżeli chcesz do nich dołączyć, zajrzyj na stronę kursu fotografii flatlay i sprawdź na samej sobie, jak szybko możesz nauczyć się robić lepsze zdjęcia.

Trzymam za Ciebie kciuki! :)

 

kurs fotografii flatlay

 

Total: